Część 5 – Mateusz Urban – wytrwałość i tytaniczna praca

Dziewiętnastoletni Mateusz Urban to uczeń klasy 3P LOMS, wychowanek Klubu Sportowego Bojan Boks Lubań. Pierwsze treningi zaczął jako dziesięciolatek. Jego pierwszym trenerem był Wiesław Bojanowski. Obecnie reprezentuje BKS Skorpion Szczecin, gdzie trenuje pod fachowym okiem trenerów: Marcina Stankiewicza, Patryka Tkaczyka i Karola Chabrosa. Rozpoczynając naukę w Centrum Mistrzostwa Sportowego we wrześniu 2019 roku, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że droga do sukcesu jest długa i wyboista. Jak sam mówi- boks stanowi całe jego życie. Jest smakoszem wszelkiego rodzaju makaronów, które „dają mu moc”. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2019 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim został Wicemistrzem Polski Kadetów w Boksie. W marcu 2019 roku wziął udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie. W imprezie brali udział pięściarze reprezentujący 24 kluby. Mateusz do finału dotarł jak burza. W decydującym starciu zawodnik trenerów Wiesława Bojanowskiego i Kazimierza Rzeszuty pokonał przed czasem Kacpra Kasprzyka z DKB, zdobywając złoty medal. „Mateusz pokazał kawałek dobrego boksu. Ma charakter do walki i czyni regularne postępy. To prawdziwy talent”. Powiedział wówczas trener Wiesław Bojanowski. W dniach 14-23 listopada 2020 roku razem z Marcelem Materlą, Darią Paradą, Beniaminem Zarzecznym oraz Jakubem Straszewskim reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy Juniorek i Juniorów w Czarnogórze. We wrześniu 2021 roku wraz z 150 zawodnikami z 93 polskich klubów, brał udział w Mistrzostwach Polski Juniorów. Przed zawodami uczestniczył w zgrupowaniach zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wytrwałą pracą osiągnął zakładany cel- zdobył złoto Mistrzostw Polski Juniorów, wygrywając na punkty 4 do 1. Został również Najlepszym Zawodnikiem Mistrzostw. W lutym 2022 roku Mateusz wziął udział w gali Suzuki Boxing Night, podczas której zadebiutował jako senior. Było to ważne wydarzenie w jego życiu, ponieważ po raz pierwszy walczył prowadzony przez Wojciecha Bartnika, nowego trenera polskiej kadry. Rozegrał też swój pierwszy seniorski mecz. W wywiadzie przed walką mówił, że nie czuje stresu –„ trzeba wyjść na ring i zrobić swoje”.
I właśnie tak uczynił. W ringu pokazał swój bokserski pazur i po zaciętym pojedynku z Arsenem Poghosyanem wygrał jednogłośnie na punkty. Kolejna gala z udziałem bokserów kadry narodowej odbyła się w marcu 2022 roku. Mateusz, przygotowujący się do Mistrzostw Europy w Chorwacji, wygrał kolejny raz, potwierdzając tym samym wysoką formę. Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy U22 w chorwackim Porec narzucił swój styl walki Cosminowi Hermeziu i pewnym krokiem wszedł do ćwierćfinału, ostatecznie zajmując 5 miejsce.
Dnia 25 marca 2022 roku za całokształt dotychczasowej kariery i ogół osiągnięć sportowych w skali: miejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, krajowej oraz międzynarodowej, jak również za promocję Lubania, kapituła konkursowa Sportowca Roku Miasta Lubań 2021 przyznała pięściarzowi nagrodę specjalną. Mateuszu, gratulacje! Rośniesz na mistrza i nadzieję polskiego boksu, tak trzymaj! Trenuj solidnie, a bilet na igrzyska olimpijskie masz w kieszeni, bo talent z Ciebie nieziemski!

Tagi:
| | | | | | |